CHP’li Halıcı: Yurtlardaki öğrenciler hala neden zehirleniyor?

CHP Isparta Milletvekili Hikmet Yalım Halıcı, KYK yurtlarında yaşanan zehirlenme vakaları hakkında Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’ın yanıtlaması talebiyle soru önergesi verdi. “Yurtlardaki öğrenciler hala neden zehirleniyor?” diye soran Halıcı, yaşanan zehirlenme vakalarında idari ve hukuki süreçlerin hangi aşamada olduğunu da sordu.

CHP’li Yazıcı, 12 Kasım Pazar gecesiIsparta Bediüzzaman Said Nursi KYK Kız Öğrenci Yurdunda kalan 117 öğrenci zehirlenerek hastaneye kaldırılması hakkında Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi verdi. 

CHP Isparta Milletvekili Hikmet Yalım Halıcı, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde “Günümüz teknolojisi ve ulaşım imkanlarına rağmen öğrencilere sağlıklı gıda temin edilememesi, yaşadığımız çağda ülkemizde durmadan öğrencilerin yurtlarda zehirlenmesi ve halen önlem alınmaması sizi neden rahatsız etmemektedir?” diye sordu.

Isparta’da Süleyman Demirel Üniversitesi Doğu Kampüsü’ndeki Bediüzzaman Said Nursi KYK Kız Öğrenci Yurdunda kalan öğrenciler, 12 Kasım Pazar günü yedikleri tavuktan yapılan yemekten etkilenerek gıda zehirlenmesi şüphesiyle Isparta’daki çeşitli hastanelere başvurdu.

Valiliğin, yaptığı açıklamada konuyla ilgili olarak soruşturma başlatıldığını ifade ettiğini belirten CHP’li Halıcı’nın önergesinde yer alan sorular şu şekilde;

  • “Yurtta zehirlenmeye neden olan yiyecekler hangi firmalarca temin edilmiştir? Bunların kontrolleri neden yapılmamaktadır? Bu firmalar ne kadar süreden bu yana yurtlara gıda temin etmektedir? Daha önce bu firma ya da firmaların verdiği gıdalar sonucu zehirlenme vakası yaşanmış mıdır?
  • Önergenin yanıtlandığı tarih itibariyle; başlatılan soruşturma hangi aşamadadır? Kaç kişiyle ilgili idari ve hukuki süreç devam etmektedir?
  • Yurtlarda gıda ve hijyen denetimleri hangi aralıklarla, nasıl ve ne şekillerde yapılmaktadır?
  • Isparta’da yurtlar hangi aralıklarla ve kimler tarafından denetlenmektedir? Bu denetimlerin sonuçları nedir?
  • Son iki yılda yurtlardaki gıda ve hijyen konularıyla ilgili bakanlığınıza, ilgili kurumlara ve CİMER’e yapılan başvuru ve şikayet sayısı kaçtır? Bu şikayetlerin ve başvuruların sonuçları ne olmuştur? Bu şikayetler ve başvurular sonucunda kaç soruşturma açılmıştır?
  • Günümüz teknolojisi ve ulaşım imkanlarına rağmen öğrencilere sağlıklı gıda temin edilememesi, yaşadığımız çağda ülkemizde durmadan öğrencilerin yurtlarda zehirlenmesi ve halen önlem alınmaması sizi neden rahatsız etmemektedir?”

TIKLAYIN-Isparta’da KYK yurdunda yediği yemekten zehirlenen 117 öğrenci taburcu edildi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir