Gaziantep Büyükşehir, ürettiği sertifikalı tohumların dağıtımına başladı

Çimlenme kabiliyeti ve bölge şartlarına uyumu yüksek olan sertifikalı tohumun ekimini yaygınlaştırmak için çalışma yürüten ve tohumun üretimini ilk yapan belediye olan Büyükşehir Belediyesi, bu yıl 1100 ton makarnalık Türköz sertifikalı buğday tohumunun üretimi yaptı.

Üretilen buğday tohumlarının Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler ve Gıda Daire Başkanlığı tarafından 8 ilçede ekim yapan çiftçilere dağıtımı için ilk durak Nurdağı’nda bulunan Tek Yürek Meydanı oldu. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in de katıldığı dağıtım programında Nurdağı’nda üretim yapan çiftçilere 2 milyon 500 bin TL değerinde 171 ton buğday tohumu dağıtıldı. 

Dağıtımı yapılan sertifikalı tohumların çiftçilerin ekim yapacağı alanda kullanacağı tohum miktarında yüzde 25‘e varan verim artışı ve tasarruf sağlayarak tohum maliyetini düşürülmesi ön görülüyor.  

ŞAHİN: TOPRAĞIN VERİMİNİ ARTTIRMAK ELİMİZDE

Dağıtım programında konuşma yapan Başkan Fatma Şahin, deprem döneminde Nurdağı’nda yapılan çalışmalar ve afet sürecinde yaşananlara değinerek şunları söyledi:

“Her gün iyileşiyoruz. Çok daha güzel günleri inşa edeceğiz. Yeni Nurdağı’nı inşa ederken en önemli kısım yeşil ekonomi. Toprak ana, yar, vatandır. Toprağın verimini arttırmak elimizde. Çiftçi kartı bu konuda önemli. İlerleyen günlerde mazot desteğimiz başlayacak. Hızlı bir şekilde mazotlarını çiftçilerimiz alması gerek ve ekilmeyen, sulanmayan toprak bırakmamamız gerekiyor.” 

DOĞRU, TOPRAĞA UYGUN TOHUMU ÇIKARMAMIZ, SULAMAMIZ GEREKİYOR

Başkan Şahin, konuşmasının devamında ilk destekleri vermeye başladığında her ilçenin tarımda isteklerinin farklı olduğunu fark ettiklerini aktararak sözlerine şöyle devam etti:

“Olaya bilimsel yaklaşmak gerektiğini biliyorduk. Her ilçenin farklı ürünleri var. Toprak analizleri yapıyoruz. Ne yetişir bunu tespit ediyoruz. Küresel ısınma hat safhada. Buna hızlıca tedbir almamız gerekiyor. Bunun için de yeşil politikalarla yönetmemiz gerekiyor. Bizim bu üretimi bir ekonomiye çevirmemiz gerekiyor. Değer ve kıymet vermek önemli. Buraya uygun buğday ekmemiz gerekiyor. Bunun için doğru, toprağa uygun tohumu çıkarmamız, sulamamız ve yeşil ekonomiyle çiftçimizin cebinin rahatlaması gerekiyor.”    

  
Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler ve Gıda Daire Başkanı Kenan Seçkin ise törende sertifikalı tohumun diğer tohumlara göre farkını ve avantajını anlatarak Nurdağı’na sulama kanalı, gübre dağıtımı, mazot yardımı gibi diğer desteklerden bahsetti.

Dağıtım törenine ayrıca Nurdağı Kaymakamı İsmail Alsancak, Nurdağı Belediye Başkanı Yakup Bahar, Gaziantep İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Nihat Deme, Gaziantep Ziraat Odası Başkanı Cuma Yiğit, Nurdağı Ziraat Odası Başkanı Kemal Belpınar ve Nurdağı’nda yaşayan çiftçiler katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir