Özel Üretilen Sanal Gerçeklik Gözlükleriyle Farelerin Vahşi Yaşamda Nasıl Hayatta Kaldıkları Anlaşıldı

Farelerin vahşi yaşamda nasıl hayatta kaldıkları, farelere özel geliştirilen sanal gerçeklik gözlükleri sayesinde anlaşıldı. Araştırmaya göre farelerin yırtıcı kuş saldırılarına karşı gösterdikleri tepkiler sonradan öğrenilmiş değil, doğuştan gelen bir yetenek. Detaylar içerikte. ?

Kaynak: 1

ABD’deki Northwestern Üniversitesi’nde çalışan bir grup bilim insanı, farelerin beyin aktivitelerini izlemek amacıyla özel bir sanal gerçeklik gözlüğü geliştirdi.

Bu gözlük fare vücutlarının bir kısmını kaplayarak onların yırtıcı kuşlardan korunma biçimlerini inceleme imkanı sunuyor.

Sanal gerçeklik teknolojisi farelerle yapılan araştırmalarda zaten kullanılmaktaydı ancak son çalışma bu alana yeni bir boyut getirdi.

Bu yeni sanal gerçeklik gözlüğü “Miniature Rodent Stereo Illumination VR” adıyla anılıyor ve farelerin etraflarını tamamen simüle edebiliyor.

Gözlük sayesinde farelerin fiziksel ve beyinsel tepkileri, yırtıcı kuşların saldırılarına karşı nasıl bir koruma mekanizması geliştirdiklerini anlamak için kayıt altına alınıyor.

Araştırmanın baş yazarlarından Dom Pinke, elde edilen bulguları paylaşarak farelerin yırtıcı kuş saldırılarına karşı verdikleri tepkilerin sonradan öğrenilmediğini, doğuştan gelen bir içgüdü olduğunu belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir