Snapdragon X Elite: Qualcomm’un bugüne kadarki en güçlü çipi

Arm tabanlı Snapdragon X Elite, geçen yılki Snapdragon 8cx Gen 3 serisi dizüstü bilgisayar çiplerinin halefi ve yakın zamanda gelecek neslin performansındaki büyük sıçramayı yansıtacak şekilde isim değişikliğine gitti. 12 Oryon çekirdeğiyle desteklenen Qualcomm, X Elite’in Intel’in 13. nesil Core i7-1360P ve i7-1355U işlemcilerine kıyasla iki kata kadar daha hızlı CPU performansı sağladığını ve aynı zamanda yüzde 68’e kadar daha az güç tükettiğini iddia ediyor.

Çip, 4,3 GHz’e kadar çift çekirdekli güçlendirme ile 3,8 GHz standart saat hızına sahip TSMC tarafından üretilen 4 nm’lik bir tasarıma dayanıyor. Qualcomm ayrıca 136 GB/s LPDDR5x bellek bant genişliğine sahip 42 MB toplam önbellek içeriyor. Qualcomm, Apple’ın M2 çipiyle karşılaştırıldığında X Elite’in %50 daha hızlı en yüksek çoklu iş parçacığı performansına sahip olduğunu söylüyor. Entegre GPU sayesinde X Elite’in ISO gücünde i7-13800H’ye göre iki kat daha fazla grafik performansı sunduğu söyleniyor.

Snapdragon X Elite: Qualcomm’un bugüne kadarki en güçlü çipi

Snapdragon X Elite’in gelişi, Qualcomm’un x86 tabanlı yongalardan özel tasarımlı M serisi silikona geçişini takiben Intel ve daha spesifik olarak Apple gibi rakiplerle daha iyi rekabet etmeye çalıştığı için büyük bir atılım olmaya hazırlanıyor. Bununla birlikte, X Elite bazı etkileyici özelliklere ve güç rakamlarına sahip olsa da Qualcomm için en büyük zorluk, tüm bu çekiciliği gerçek performansa dönüştürmekte.

Bunun nedeni, Apple’ın aksine Qualcomm’un hem çiplerini hem de işlemcilerinin çalıştırdığı yazılımı/işletim sistemini tasarlama lüksüne sahip olmaması. Neyse ki, Snapdragon X Elite tarafından desteklenen perakende bilgisayarların 2024 ortalarında piyasaya sürülmesi bekleniyor ve Qualcomm’un en yeni dizüstü bilgisayar çipinin gerçek dünyada nasıl performans gösterdiğini görmemiz çok uzun sürmeyecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir